22 listopad 2021

Śmiertelne potrącenie pieszego - apelujemy o noszenie odblasków

Nyscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego na trasie Nysa - Podkamień. Według wstępnych ustaleń mundurowych kierowca mercedesa potrącił idącego nieprawidłową stroną jezdni bez wymaganych odblasków 41-latka. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł. W trosce o bezpieczeństwo pieszych apelujemy o noszenie elementów odblaskowych po zmroku, szczególnie poza terenem zabudowanym.
REKLAMA

Do zdarzenia doszło sobotę tj. 20 listopada, około godziny 0:45. Dyżurny z nyskiej policji natychmiast na miejsce wysłał mundurowych. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 24-latek kierujący mercedesem potrącił poruszającego się nieprawidłową strona jezdni 41-latka. Pomimo reanimacji, pieszy w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Niestety, pieszy nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Kierowca mercedesa w trakcie zdarzenia był trzeźwy. Teraz policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają dokładnie okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.

Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe. Dbajmy o własne życie.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów w terenie zabudowanym, to pamiętajmy, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Szczególnie w okresie jesienno - zimowym policjanci apelują o zachowanie ostrożności również za kierownicą. Zmieniające się warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok i mokra nawierzchnia, powodują, że kierowcy jeszcze bardziej powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także innych uczestników ruchu. Pamiętajmy również o tym, aby za kierownicę zawsze wsiadać wypoczętym. Zmęczenie powoduje, że nasza koncentracja za kierownicą jest znacznie osłabiona, a reakcje opóźnione. Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie, a nawet życie.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
opolskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nysie

kiedy
2022-02-05 17:00
miejsce
Nyski Dom Kultury, Nysa, ul. Wałowa 7
wstęp biletowany