23 marzec 2024

Blisko 70 stulatków w regionie otrzymuje świadczenie honorowe

zdjęcie: Blisko 70 stulatków w regionie otrzymuje świadczenie honorowe / pixabay/7339696
W województwie opolskim obecnie mieszka 68 osób, które przekroczyły wiek stu lat i otrzymują z tego tytułu świadczenie honorowe. Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, liczba osób uprawnionych do tego świadczenia stale rośnie.

Dodatkowa emerytura należy się osobom w wieku co najmniej 100 lat. Jak przekazał ZUS, obecnie w województwie opolskim takim "osiągnięciem" może się cieszyć 57 pań oraz 11 mężczyzn. Dla porównania jesienią minionego roku ze specjalnego świadczenia z opolskiego ZUS korzystało 58 osób.

"Po tegorocznej waloryzacji świadczeń emerytura honorowa dla stulatków, przez najbliższe miesiące będzie przyznawana w wysokości 6246,13 złotych brutto. Taka stawka będzie obowiązywać do końca lutego przyszłego roku, a raz przyznana kwota jest stała i jest wypłacana do końca życia" – powiedział rzecznik opolskiego ZUS.

W poprzednim okresie świadczeniowym czyli między marcem 2023 r. a lutym br., każdemu uprawnionemu ZUS przyznawał 5540,25 zł brutto miesięcznie bonusowej emerytury. Wysokość specjalnego świadczenia dla stulatków od lat rośnie. Jest uzależniona od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia przez przyszłego beneficjenta setnych urodzin. Stanowi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne.

Na Opolszczyźnie najwięcej stulatków mieszka w Opolu i powiecie opolskim - łącznie 18 osób. 13 stulatków ma powiat nyski, sześcioro w powiatach brzeskim i kędzierzyńsko-kozielskim. W powiatach prudnickim, głubczyckim i namysłowskim świadczenie honorowe otrzymuje po cztery osoby.

Żeby otrzymać świadczenie honorowe dożyć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku, bo nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

Świadczenie honorowe dla stulatków ma już długą historię. Pierwsze wypłacono jeszcze w latach 70. XX wieku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Pracy. Wówczas dodatkowe pieniądze trafiały do zaledwie 500 osób. Od 2006 roku wypłata świadczeń jest uregulowana w ustawie, na podstawie, której wypłatą dodatku do emerytury zajmuje się w Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ itm/