kategoria: Praca
artykuł sponsorowany
26 lipiec 2024

Jaka jest aktualna sytuacja na rynku pracy w powiecie nyskim?

zdjęcie: Jaka jest aktualna sytuacja na rynku pracy w powiecie nyskim? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Przełom II i III kwartału 2024 przyniósł najniższe od sierpnia 1990 roku bezrobocie i wzrost zarobków Polaków. W wielu miejscach w kraju o pracę jest zdecydowanie łatwiej – na kogo czeka praca w Nysie? Sprawdź, kogo aktualnie szukają lokalni pracodawcy i ile można zarobić w poszczególnych branżach.

Ile zarabia się w województwie opolskim?

Przeciętne wynagrodzenie poniżej średniej krajowej i poziom bezrobocia powyżej stopy dla całego kraju. Rynek pracy w województwie opolskim może stanowić wyzwanie, jednak zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego zarobki, jakie przynosi praca Nysa, stopniowo wzrastają. Ile w regionie wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w kwietniu?

Według GUS praca w województwie opolskim to średnie zarobki sięgające 7830 złotych brutto – dla porównania, w skali kraju: 8272 złotych brutto. Pod tym względem region znajduje się na 6. miejscu wśród województw z całej Polski. Najwyższe przeciętne wynagrodzenia oferuje handel i naprawa pojazdów samochodowych – 8528 złotych brutto, przemysł – 8084 złotych brutto i przetwórstwo przemysłowe – 8050 złotych brutto. Średnio najmniej zarabiają osoby zatrudnione w zakwaterowaniu i gastronomii – 5061 złotych brutto oraz administrowaniu i działalności wspierającej – 5946 złotych brutto.

Praca w powiecie nyskim – czy łatwo znaleźć zatrudnienie?

Jeśli szukasz pracy lub planujesz zmiany w życiu zawodowym, warto systematycznie przeglądać oferty publikowane w Internecie – w serwisach ogłoszeniowych, social mediach i branżowych forach. Znalezienie zatrudnienia z pewnością ułatwi przejrzyste CV dostosowane do oczekiwań potencjalnego pracodawcy – w przygotowaniu dokumentu pomocny będzie kreator CV online od Praca.pl. Pamiętaj też, że aby szybko znaleźć pracę, powinieneś śledzić lokalny rynek i wiedzieć, kogo aktualnie poszukują pracodawcy.

Dane GUS z czerwca 2024 potwierdzają wcześniejsze szacunki – bezrobocie w Polsce osiągnęło rekordowo niski poziom 4,9%. Chociaż w województwie opolskim wskaźnik bezrobocia jest nieco wyższy: 5,6%, dzięki stabilności rynku praca w Nysie i okolicach jest stosunkowo łatwo dostępna, a deficyt poszukujących zatrudnienia w regionie dotyczy aż kilkudziesięciu zawodów.

Jaka praca w Nysie czeka na chętnych?

Prognozy Barometru Zawodów na 2024 rok nie pozostawiają wątpliwości – przez brak wystarczającej liczby kandydatów, a tym samym duży deficyt poszukujących zatrudnienia, praca w powiecie nyskim czeka najpilniej na przedstawicieli dwóch zawodów. Są to:

• inżynierowie chemicy i chemicy;
    • specjaliści ds. organizacji produkcji.

Przyczyny braków kadrowych w regionie są różne: kandydatom nie odpowiadają warunki pracy albo nie spełniają oni wymagań pracodawców. Najwięcej ofert dotyczy stanowisk powiązanych z 40 zawodami deficytowymi. Zgodnie z prognozami największe szanse na szybkie znalezienie pracy w Nysie mają:

• betoniarze i zbrojarze;
    • inżynierowie budownictwa;
    • kelnerzy i barmani;
    • kierowcy autobusów;
    • kucharze;
    • lekarze;
    • magazynierzy;
    • monterzy elektronicy;
    • nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
    • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
    • operatorzy obrabiarek skrawających;
    • pielęgniarki i położne;
    • pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
    • robotnicy budowlani;
    • robotnicy obróbki drewna i stolarze;
    • samodzielni księgowi;
    • spawacze;
    • spedytorzy i logistycy.

Kto może dłużej szukać pracy w województwie opolskim?

Łatwy dostęp do ofert pracy, możliwość aplikowania przez Internet i zmiany demograficzne ułatwiają wkroczenie na rynek pracy w Polsce. Jednak są zawody, w których popyt i podaż są w równowadze lub wręcz takie, gdzie kandydatów jest zdecydowanie więcej niż wolnych miejsc pracy. W takich przypadkach szukanie zatrudnienia wciąż jest możliwe, ale może zająć zdecydowanie więcej czasu w odniesieniu do zawodów deficytowych.

Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, w tym mniej dostępna praca dla Ukraińców, jest w takich zawodach jak: administratorzy stron internetowych, cukiernicy, dentyści, diagności samochodowi, fizjoterapeuci i masażyści, graficy komputerowi, personel sprzątający, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych czy sekretarki i asystenci.

2024-09-08 17:00
2024-09-20 19:30