kategoria: Na Sygnale
20 czerwiec 2024

Umorzenie śledztwa związanego z wyciekiem danych z KSSiP

zdjęcie: Umorzenie śledztwa związanego z wyciekiem danych z KSSiP / pixabay/8722596
Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez dyrektora, sędziów, prokuratorów i urzędników z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Chodzi o wyciek danych tysięcy sędziów i prokuratorów, które szkoła miała w swoich zasobach w 2020 r.

O umorzeniu śledztwa zakomunikował w czwartek sekretariat Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

Umorzenie dotyczy śledztwa w sprawie niedopełnienia od października 2018 r. do maja 2020 r. w Krakowie i Lublinie obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych: dyrektora szkoły oraz zatrudnionych w niej sędziów, prokuratorów i urzędników, w tym pracowników działów funduszy pomocowych i IT.

W trakcie postępowania śledczy sprawdzali m.in. czy funkcjonariusze publiczni sprawowali należyty nadzór nad postępowaniami przetargowymi i realizacją umów zawartych z firmą ETOP Sp. z o.o. na świadczenie usług hostingowych oraz z firmą OPGK Rzeszów S.A. na opracowanie i wdrożenie nowej platformy szkoleniowej.

Prokuratura badała, w jaki sposób nadzorowano testową migrację danych z serwerów Platformy Szkoleniowej KSSiP na serwery Platformy Szkoleniowej e-KSSiP, jak doszło do uzyskania nieuprawnionego dostępu do bazy danych i upublicznienia w internecie danych osobowych funkcjonariuszy i pracowników szkoły zarejestrowanych na platformie, a także czy nie doszło do działania na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Badający sprawę śledczy nie dopatrzyli się w działaniach funkcjonariuszy znamion czynu zabronionego.

13 kwietnia 2020 r. "Gazeta Wyborcza" podawała, że do internetu wyciekły dane tysięcy sędziów i prokuratorów, które miała w swoich zasobach KSSiP w Krakowie. W sieci pojawiły się prywatne adresy mailowe, adresy zamieszkania, numery telefonów, a także hasła logowania.

W tym samym miesiącu Prokuratura Regionalna w Lublinie postawiła zarzuty pracownikowi spółki, z którą KSSiP zawarła umowę o świadczenie usługi zarządzania zasobami serwerowymi.

W maju 2023 r. śledczy skierowali do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy akt oskarżenia przeciwko pracownikowi firmy. Mężczyzna został oskarżony o udostępnienie niepowołanym osobom haseł, danych osobowych, adresów poczty elektronicznej, numerów telefonów oraz innych danych umożliwiających nieuprawniony dostęp do systemów informatycznych, w tym platformy szkoleniowej KSSiP. Do ich udostępnienia miało dojść podczas przenoszenia bazy danych, którą podejrzany prowadził w ramach umowy między KSSiP i spółką, w której był zatrudniony.

Jednocześnie prokuratura sprawdzała, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków służbowych. Śledztwo wyłączono do odrębnego postępowania. Umorzono je we wtorek.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ jann/