15 maj 2020

Bezpieczna jazda jednośladem

Dłuższe i cieplejsze dni sprawiły, że na drogach pojawiło się więcej miłośników jednośladów. Niestety w tym czasie dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem. Podróżując pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim, a także innych. Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze dają gwarancję bezpiecznego podróżowania.
Koronawirus
opolskie
1303
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Rosnąca od kilku lat liczba jednośladów na drogach wpływa również na wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Pamiętajmy, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. Jedyną ochroną ciała motocyklisty, podczas upadku czy zderzenia z innym pojazdem bądź przeszkodą, może być odzież motocyklowa, tj. kurtka ochronna, właściwe buty, odpowiednie rękawice oraz kask.

Motocyklisto, dostosuj prędkość do warunków na drodze, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, weź pod uwagę również takie czynniki jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutynę, ciągłą trasę. Jazda z odpowiednią prędkością pozwoli na reakcję adekwatną do sytuacji. Wystarczy, że na drodze będzie piach lub rozlana ciecz, a opanowanie motocykla może być trudne, nawet dla doświadczonego kierowcy.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
opolskie
1303
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nysie

kiedy
2020-10-23 19:00
miejsce
Nyski Dom Kultury, Nysa, ul. Wałowa 7
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-13 18:00
miejsce
Nyski Dom Kultury, Nysa, ul. Wałowa 7
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-05 16:00
miejsce
Nyski Dom Kultury, Nysa, ul. Wałowa 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-05 18:00
miejsce
Nyski Dom Kultury, Nysa, ul. Wałowa 7
wstęp biletowany